Gniazdo na ośrodku M3

Gniazdo na ośrodku M3

Postautor: Zula » 05 maja 2022, 9:01

.
..................................................Sezon 2022

………………………………..........................Maj

…….............................................Pierwsze jajko

....w gnieździe bocianiej pary na terenie ORDZ Klekusiowo :!: :P

……....Obrazek

Para w gnieździe na łące na terenie Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt pięknie przygotowała gniazdo, wyposażając je w dużą ilość miękkiego budulca oraz patyków, bociany bardzo strzegą gniazda, często odstraszają i przepędzają fruwające bociany rezydujące w ORDZ, które w tym roku pod nieobecność Klekusia przebywają na łące poza wolierą. :)
Skąd wzięły się ptaki … nie są to bociany wyleczone w Ośrodku, para pojawiła się w Klekusiowe około dwa tygodnie temu i upodobała sobie gniazdo na łące. :cool:
Samica jest trzyletnim ptakiem, posiada ELSĘ na lewej nodze o numerze 50P 37 i została w Klekusiowie odczytana (poniżej stwierdzenie), samiec nie posiada obrączki :!:
Po wielu dniach wspólnego pobytu i starannych przygotowań, para doczekała się wreszcie pierwszego jajka i trwają starania o następne. Pierwsze jajko zostało złożone wczoraj wieczorem około godziny 22:00. :D :arrow: https://youtu.be/dV2CZTQkdow

To wspaniała sytuacja, że w kolejnym gnieździe na terenie Klekusiowa jest szansa na pisklęta, ale nie wyobrażam sobie, aby miało to przeszkadzać w dalszej obserwacji wydarzeń w gnieździe głównym ... od dłuższego czasu całymi dniami kamera pokazuje gniazdo na łące, a nie gniazdo pary Nr1 Kropeczki i Kleksa. :( :?

……….Obrazek

……....Obrazek

……....Obrazek

..........Potwierdzenie odczytu samicy.

……....Obrazek

……....Obrazek

Awatar użytkownika
Zula
 
Posty: 9001
Rejestracja: 14 paź 2011, 20:29

Re:Gniazdo na ośrodku M3

Postautor: Zula » 06 maja 2022, 9:08

.
Bociania para w gnieździe w M3 póki co, opiekuje się jednym jajkiem, ale dzisiaj wieczorem powinno pojawić się drugie jajko. :)

……....Obrazek

……....Obrazek

Jak wiemy bocianica jest zaobrączkowana, w związku z tym mamy kilka informacji na jej temat.
Przesłane dane z Krajowej Centrali Obrączkowania Ptaków w Gdańsku świadczą, iż samica została zaobrączkowana 16 czerwca 2019 roku jako jedno z dwóch piskląt w gnieździe zlokalizowanym w mieście Biała w południowo-zachodniej części województwa opolskiego nad rzeką Biała, w powiecie prudnickim, przez p. Joachima Siekierę ze Stowarzyszenia Silesiana.
Numer znacznika na obrączce - 50P 37 - podany już we wczorajszym poście :!:

……....Obrazek

……....Obrazek

……....Obrazek

Awatar użytkownika
Zula
 
Posty: 9001
Rejestracja: 14 paź 2011, 20:29

Re: Gniazdo na ośrodku M3

Postautor: Zula » 07 maja 2022, 9:04

.
….…..................Drugie jajko w gnieździe bocianiej pary :!: :P

Wczoraj wieczorem 6 maja 2022, o godzinie 21:05 bocianica złożyła drugie jajko. :cool: :arrow: https://youtu.be/kQZz53wTJws

……....Obrazek

Dzisiejszy dzień to już opieka pary bocianów nad dwoma jajkami, obydwa ptaki bardzo starannie wywiązywały się z niezbędnych obowiązków. :D :arrow: https://youtu.be/WFm3DNpyTGk

……....Obrazek

……....Obrazek

Awatar użytkownika
Zula
 
Posty: 9001
Rejestracja: 14 paź 2011, 20:29

Następna

Wróć do Gniazdo na ośrodku M 3 - 2022 / 2023

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości